Co sebou na cesty

Co sebou do batůžku na cesty

 

 

při návštěvě Východních "zaostalejších" zemí (nebo Afriky Balkánu) je zapotřebí nepodcenit situaci a připravit se důkladně. Přt návštěvě Západních "vyspělých" zemí a za předpokladu, že nejsi zrovna při penězích je dobré se tímto řídit také. V opačném případě (při používání hotelů, restaurací, případně servisu) v tomto článku některé sekce raději přeskoč. Pokud jede více motocyklů společně je dobré se předem domluvit a roztřídit co kdo poveze.

DOKLADY:

Samozřejmě řidičský průkaz (někde je zapotřebí i mezinárodní), platný cestovní pas, technický průkaz, zelenou kartu, pojištění do zahraničí, dostatek peněz (platební kartu, která platí v zahraničí), notýsek a pero.

oblečení:

Základem je kvalitní nepromokavé oblečení. V lepším případě pláštěnku i s návleky rukou i nohou. Pevná obuv dobré rukavice. Plus základní oblečení. Samozřejmě také sebou něco na spaní jako stan, spacák, karimatka, celta apod.

JÍDLO:

Na vaření je dobrý cestovní plynový (benzinový) vařič, případně náhradní náplně sebou. Ešus lžíce…. K jídlu cokoliv, co se nekazí, takže konzervy, polívky v sáčku, rýže, těstoviny apod. Je také dobré vzít sebou něco na mlsání jako třeba tatranky, čokolády a něco na chvíle pohody třeba pivo v plechu nebo slivovici (samo, že v malé PET-lahvi), která má i preventivní účinky.

nářadí, VÝBAVA:

Zde se někteří asi u něčeho zasmějete, ale některé drobnosti můžou být v nečekaných nepříjemných situacích k nezaplacení! Kromě základní výbavy (žárovky, pojistky, svíčku…) je dobré sebou mít několik normálních i nástrčných klíčů, montpáky. Provaz, pavouka na věci (pružná síť), různý spojovací materiál., elektrikářskou SK pásku, zapalovač. Záplaty, lepení na duše, případně "antipich", silikonový tmel, sekundové lepidlo, roztok WD-40 (stačí v malém flakónu), motorový olej (na dolévání při delší cestě), sprej na řetěz. Dobré je i spojkové lanko, spojka na řetěz. Lékárničku dobře vybavenou (případně přidat některé léky).

KAM S TÍM VŠÍM:

Pokud jezdíš sólo tak stačí zadní kufr a zbytek narovnáš na sedadlo za sebe (a můžeš si z toho vytvořit jakousi opěrku) nebo třeba do "tankvaku"(brašna na nádrži). V případě, že vyrážíš ve dvou budou už nezbytné postraní kufry (nebo postraní brašny) a "tankvak" na nádrži rozhodně také využiješ (bud vrchní nebo boční). Na zadní kufr lze také něco naložit ale pozor pouze lehké věci a dostatečně přidělat.

POHODLÍ - VYLEPŠENÍ:

Pokud tvoje cesty povedou po silnicích dálničního typu rozhodně není na škodu přikoupit cestovní (vyšší) ochranné plexi. Opěrku na záda na zadním kufru ocení každý spolujezdec. Vodu nebo pití je dobré mít po ruce v PET-lahvi nebo v malém kanystru. S trochou fantazie lze vědy najít místo k uchycení. Pro zimohřiví lidé lze dokoupit i vyhřívané rukojeti řidítek.

A to, že máš motocykl řádně připraven je doufám každému jasné ! ! ! ! ! !

 

ALDY (Aleš Hlavsa)