Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Vyvažovací řetízek

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #10984

  • pohlava
  • Avatar uživatele pohlava
  • OFFLINE
  • Starší pisálek
  • Sapere aude
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 58
měl bych dotaz k vyvažováku...dopínali jsme ho s otcem ve dvou podle aldyho návodu...teď lehce sviští, čekám jestli sedne....ale jde mi o to, že v bibli je psán návod jaksi jednodušší, proveditelnej snadno v jednom člověku, tedy že se jen povolí imbusy a tím se vlastně řetízek došponuje sám....

mě by ale zajímalo, proč se tu obecně doporučuje způsob s držením klikovky a dotahováním na 15 nanometrů??? jaký je v tom rozdíl, je to jen o tom tomu trochu dopomoci??
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #10990

  • Sabaj750
  • Avatar uživatele Sabaj750
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 812
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 155
Předem chci říct,že tohle není moje škodolibá otázka,ale jak jsi poznal,že řetízek potřebuje dopnout,když vlastně nevíš,jak má bejt napnutej.Nějak tomu nerozumím,omlouvám se a představa dvou párů rukou na ploše cirka 10cm2,mi taky nějak do hlavy neleze.Došponovat vyvažovací řetízek musí dokázat i jednorukej,chce to jen trochu praxe a cit.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #10994

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
jak ti sviští,tak si moc nesedne jedině až odejde některé z ložisek.Pokud jsi postupoval podle návodu v servisním manuálu,tak řetízek nemůžeš přepnout.To znamená nešponovat ho zajišťovacím šroubkem,ale jen šrouby kladky na 20Nm a pak dotáhnout stavěcí šroubek s citem a zajistit matkou.
Než utáhneš šrouby kladky tak samozdžejmě si otočíš rukou(né starterem)motorem o otáčku řetězu.Aby si sám našel to správné napnutí.
Pokud tam máš originál řetízek tak stejně na značky bez demontáže setrváku nevidíš.
Z praxe řetízek šponuju až když se mi klepe sklo v brýlích.B) Tak že maximálně jednou za 12000km.Jedná se spíše o kontolu.
O tom proč tam je 15-20Nm nemá cenu uvažovat je to věc výrobce,ten to tak nařizuje a přes to nejede vlak.
Všechny utahovací momenty je třeba striktně dodržovat,zabráníš nevratným deformacím materiálu nebo nedostatečnému utažení.
Poslední úprava: 13 roků 2 měsíců zpět od Vasek_DR.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #10998

  • pohlava
  • Avatar uživatele pohlava
  • OFFLINE
  • Starší pisálek
  • Sapere aude
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 58
jelikož je řetízek hlučnější než byl, tak jsem ho asi přepnul...20 Nm bylo asi moc, trochu ho povolím...

napínal jsem ho jen z principu, píšu si přibližný počty km pro servisní intervaly...

no jinak v manuálu se myslím o dotahování na moment nic nepíše, proto se ptám, kde se ta hodnota vzala...jen tak ze zvědavosti
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11000

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Tak moment. Všude v manuálu jsou napsané utahovací momenty. Na všechno.

Pokud se dobře pamatuji, byl tento údaj v manuálu někde vzadu. 15 Nm
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Poslední úprava: 13 roků 2 měsíců zpět od Gek.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11002

  • Hydron
  • Avatar uživatele Hydron
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • Příspěvky: 66
  • Karma: 2
Proč dělat věci složitě, když jdou snáz.Já nikdy kromě dotažení hlavy motoru na mém autě momenťák nepoužíval, a nikdy se mi nestalo, že někde něco povolilo nebo jsem strhnul závit. Chce to jen u práce přemýšlet, když mám malý ocelový šroub v hliníku, tak to přece nebudu rvát na krev. Taktéž i tahle rada s dopínáním vyvažováku. Nějaký moment při napínání - kašli na to, prostě spodní vyvažovací hřídel lehce klíčem proti klice našponuj ať se řetízek dobře natáhne po celé délce a pružina sama dopne napínací kadku a hotovo. Žádná věda.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11003

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
V manualech je 15-20Nm pro kladku na straně 22.
Jo když momenťak nemáš,tak musíš na hek.
Taky mám kolegu co to má v ruce,povolit po něm zátky je horor.Ten si nastaví na momenťáku 300Nm,ale v pohodě má na každým šroubu 360Nm.
Pro každej šroub i matku jsou tabulky utahovacích momentů,pokud výrobce nestanoví jinak.:cheer:

Tobě se to mluví jak to dělat jednoduše,když to vidíš nebo děláš denně,ale ten co se tu ptá,tak je na tom trochu jinač.
Tak že hlavou a s rozumen to prostě bez praxe nejde,až bude utahovat momentem 5-45Nm denně,tak to bude mít taky v ruce.:side:
Poslední úprava: 13 roků 2 měsíců zpět od Vasek_DR.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11007

  • pohlava
  • Avatar uživatele pohlava
  • OFFLINE
  • Starší pisálek
  • Sapere aude
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 58
aha, tak pozor, asi si budu muset projít pořádně bibli, protože tam ten údaj u postupu šponování podle mně není...ale jestli je to někde vzadu, tak si klepu popel na hlavu :blush:

jinak dneska jsem to povolil a uvidím zítra, až dobiju baterku....

on mi fogin říkal, ať se na nějakej moment vyseru, ale jsem ubohý vysokoškolák, co rád dělá vše podle chytrejch brožurek ;)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11009

  • skoky
  • Avatar uživatele skoky
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • žiju abych jezdil,jezdím abych žil
  • Příspěvky: 147
  • Karma: 16
co se týče šponování řetízku, tak mi Aldy loni na srazu říkal,že když nemám momenťák,tak je 15Nm zhruba váha ruky;)
samozřejmě že takovej Arnold Schwarzenegger by ho stoprocentně přešponoval:side: :side: :side:
ale kouknu-li se na Aldyho, tak už zhruba vím;)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11010

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Kdysi jsem tu někde popisoval svoji fintu na šponování.
Protože na to potřebuješ momentový klíč levý a ten je málokde k půjčení, řešil jsem po selským rozumem. 15 Nm je 1,5 kila na metr. Tedy jsem vzal metrovou dřevěnou tyčku, na jeden konec jsem dal klíč a na druhý pet lahev s vodou. Petku jsem zvážil s vodou na 1,5 kila. Potom jsem volně rukou pouštěl lahev na klacku dolu a když se zastavila, byl řetízek našponovaný na 15 Nm. No a můžeš utahovat. A jde to i v jednom občanovi.
POZOR: Lahev s vodou se nesmí pustit rychle, ale volně, pomalu s rukou klesat.

K těm momenťákům. Je to na každém, jak si to zvolí.
Jednou jsem na Kymcu měnil kolo a spěchal jsem. Tak jsem to utáhl rukou. Při příští výměně kola jsem přetrhl šroub v hliníkovém bloku. Ptal jsem se zkušených jak to že se přetrhl při povolování. Protože byl z minula přetažený. Takže jsem byl rád, že praskl šroub a ne hliníkový blok. To by byl malér. Proto všechno na našich motorkách utahujeme momemtovým klíčem. Máme dva. Nestojí to svět a opravdu se to vyplatí.
Ale jak jsem napsal výše. Je to každého volba.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11013

  • Hydron
  • Avatar uživatele Hydron
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • Příspěvky: 66
  • Karma: 2
Geku ty jsi mě teda pobavil, to by mě nenapadlo jít na to takhle "vědecky" s pet flaškou:lol: :lol: , ale jako inspirace pro někoho to může být výborné.:) :)
Já hold v sobě nezapřu toho vyučeného opraváře zemědělských strojů, kde se na nějakou přesnost nehledělo.;)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11026

  • Chrissostom
  • Avatar uživatele Chrissostom
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • Příspěvky: 94
  • Karma: 152
Áno, ja som v minulosti , keď mali momentové kľúče len v špičkových servisoch a v obchode ste ho nedostali použil podobný spôsob ako popisoval Gek. Na metrovú tyč som zakvačil silomer alebo sa tomu hovorí aj mincier. Je to pružinové zariadenie na meranie sily, alebo hmotnosti a cez neho som ťahal vždy príslušnou silou určenou pre každú skrutku. Sila v Newtonoch x rameno je moment v Nm.
Je to trochu ťažkopádne, ale presné.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11030

  • Šlerin
  • Avatar uživatele Šlerin
  • OFFLINE
  • Starší pisálek
  • BIG-srdeční záležitost
  • Příspěvky: 361
  • Obdržená poděkování 14
  • Karma: 159
GEK: Přesně o tomto tvém momentáku s petkou jsme probíraly na Dvorcích a pěkně jsem se pobavil a znova přesvědčil,že češi jsou koumáci:)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 2 měsíců zpět #11036

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
Člověče kdy jses učil opravařem zemědělských strojů že jste na přesnost nekoukali?I na samovazu když jsi nedával pozor na přesnost ,tak Ti nevázal.:side: :side:
Zrovna dnes jsem opravoval po kolegovi co to má v ruce zalomené štefty v bloku motoru.Móóóc pěkná práce nejraději bych mu prokopl prdel.:(
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Vyvažovací řetízek 13 roků 1 měsíc zpět #11038

  • Hydron
  • Avatar uživatele Hydron
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • Příspěvky: 66
  • Karma: 2
Vašek: My měli na učnáku na praxi mistra, který byl takový svéráz, dodnes si pamatuju na jeho kousky, které vešly do dějin. Ten opravdu nějaké utahovací momenty neřešil a tyhle své letité zkušenosti nám rád předával Např. na traktoru nahříval a rovnal autogenem pokroucený držák na nádrži, která byla z půlky plná nafty s tvrzením, že nafta přece není benzín a nemůže bouchnout.:cheer: Ale s tím samovazem máš samozřejmě pravdu.:)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.285 sekund